Bu Öğretmenler Mağdur!

Bu Öğretmenler Mağdur!

Komşu ülke Suriye’deki savaştan dolayı ülkemize göç eden ailelerin eğitim çağındaki çocuklarının Ülkemiz eğitim sistemine adaptasyonlarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi sonlanmasına az bir süre kaldı. Bu proje kapsamında görev alan 6 bin 200 geçici sözleşmeli öğretmen MEB’den kadro bekliyor.

2011’de Suriye’de başlayan iç savaş sonrası yüz binlerce Suriyeli ülkesini bırakıp başka ülkelere gitmek zorunda kaldı. Ülkedeki savaştan en çok etkilenen ise hiç şüphesiz yine çocuklar oldu. Ülkesini bırakmak zorunda kalan yüz binlerce Suriyeli’ye Türkiye kapılarını açtı. Suriyeli mülteciler için barınma, sağlık ve uyum konularında çeşitli çalışmalar yapılarak yaşam şartları iyileştirildi.

Suriye’deki iç savaşın yarattığı göç dalgasında ülkelerini bırakan insanların en önemli sorunlardan biri de okul çağındaki çocukların eğitimlerinden uzak kalmasıydı. Göç dalgasıyla ülkesinden uzaklaşan binlerce Suriyeli öğrencinin Türk Eğitim Sistemi’ne adaptasyonlarını sağlamak amacıyla Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES)” projesi hayata geçirildi. Bu Proje kapsamında, KPSS’ye girmiş 6 bin 200 öğretmen, yapılan mülakatlar ve güvenlik soruşturmasıyla geçici sözleşmeli olarak çadır kentler, konteyner kentler ve bazı okullarda mesai bitimi sonrası Suriyeli çocuklara eğitim vermeye başladı.

Ancak, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan sözleşmede PICTES projesinin süresi 2 yıl olarak belirlenmişti. 3 Ekim 2016 tarihinde başlayan proje bu yıl içerisinde sona erecek. Projenin sona ermesi sonrası 6 bin 200 sözleşmeli öğretmenin işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu öğretmenler sosyal medyada etkinlikler yaparak seslerini yetkililere duyurma çabasındalar.

PICTES PROJESİ NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde, PICTES projesi ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında “Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali İmkan” anlaşması (FRIT) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir projedir. Proje süresi 2 yıl ile sınırlıdır ve faaliyetler 03.10.2016 tarihi itibariyle başlamıştır. Bakanlığımız proje kapsamında doğrudan hibelendirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM