MEB’in KPSS’siz Öğretmen Atama Haksızlığı

MEB’in KPSS’siz Öğretmen Atama Haksızlığı

MEB’in KPSS’siz Öğretmen Atama Haksızlığı

Öğretmenlik mesleği için yıllarca okuyup emek veren 400 binden fazla öğretmenimiz varken şubat atamasında Milli Eğitim Bakanlığı belli bir süre ücretli olarak öğretmenlik yapanlardan da kadroya alınacağını açıkladı.

Ben öğretmenlerimizin göreve başlamasına kesinlikle karşı değilim. Bir öğretmen olarak tüm öğretmen açığının(109binden fazla) bir an önce kapanması ve eğitim kalitesinin arttırılması taraftarıyım. Yaptığımız haberde de ücretli olarak görev yapan öğretmenlerimizin haklarının yenildiğini yazmıştık. Çünkü asgari ücreti bile geçemeyen bir ücret ile çalıştırılıyor bu öğretmenlerimiz. Kadrolu öğretmenlerimiz kadar emek vermelerine rağmen ücrete gelince yarısını bile alamıyorlar. Bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini savunuyor ve buna inanıyorum.

Gelelim KPSS’siz Öğretmen Ataması Haksızlığına. Konuyu daha iyi anlamak için ücretli öğretmen alımının nasıl olduğunu anlatalım biraz.

Ücretli öğretmenlik alımları yerel(il-ilçe) müdürlüklerinin inisiyatifinde. Başvuruların değerlendirilmesi ve görevlendirmeler bu müdürlükler tarafından yapılmaktadır.

Her yerde geçerli standartlar yok. Kimi yerlerde Eğitim fakültesi mezunu olma, branş, pedagojik formasyon, KPSS puanı gibi kriterler belirlenirken kimi yerlerde 2yıllık bölüm mezunları bile öğretmen olarak görevlendirilmektedir.

Ücretli öğretmenliği, kölelik ve emek sömürüsü olarak gören ve bu sebeple ücretli öğretmenlik görevlendirmelerine başvurmayan idealist öğretmenlerimizin sayısı da az değildir.

Her şey bir yana öğretmen alım sisteminin KPSS ile belli olduğu, öğretmenlerimizin yıllarca emek verip çalıştığı ve umut bağladığı sistemi baypas edip şu kadar yıl ücretli olarak görevlendirilen öğretmenleri sınavsız alacağım demek diğer öğretmenlere büyük bir haksızlıktır.

Acaba bu haberimizde anlattığımız durumu MEB vicdan yaptı da bir nebze vicdanını rahatlatma gayretine mi girdi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM