Milletvekilinin Öğretmen duyarlılığı

Milletvekilinin Öğretmen duyarlılığı

Siyasette söz sahibi kişilerin ülke sorunlarına parmak basmaları ve bunu kamuoyuyla paylaşmaları mağdur kesimleri sevindiriyor. Bunun son örneği MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını ve atanamayan öğretmenlerin durumunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını 110 bin olarak açıkladığını ancak bu ay önce 20 bin öğretmenin atanacağını ardından bu sayının 25 bine çıkarıldığını belirten Erdem, “Bu 5 bin artışı bir müjde olarak mı görmeliyiz yoksa ‘kötünün iyisi mi’ demeliyiz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin öğretmen açığının her geçen gün arttığını buna rağmen atama bekleyen 412 bin eğitim fakültesi mezunlarının kadrolara atanmadığını vurgulayan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığının kabul edilen açık kadar atama yapması, bu ay en az 40 bin öğretmenin atamasının yapılması gerektiğini söyledi.

MHP’li Erdem, Türkiye’de şu anda “sözleşmeli, ücretli ve kadrolu” olmak üzere 3 değişik kategoride öğretmen bulunduğuna dikkati çekerek, sözleşmeli ve ücretli çalışan öğretmenlerin çok büyük sıkıntıları olduğunu öne sürdü.

Ücretli öğretmenlik sisteminin hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından geriye götüren bir uygulama olduğunu, kendi branşında kadroya giremeyen öğretmenlerin başka branşlarda öğrencilere eğitim verdiğini anlatan Erdem, ücretli öğretmenlerin güvenlik soruşturması yapılmadan işe başladığını bunun da ayrı bir soru işareti olduğunu belirtti.

Atanamayan teknik öğretmenlerin sayısının da 100 bini aştığını ifade eden Erdem, “Ülkemizin ve milletimizin geciktirilmiş sosyal sorunlarına çözüm aranmalı, çözüm için gayret gösterilmeli. Mağduriyetlerin milli projelerle giderilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM